[WYWIAD] Archers - szansa i wyzwanie - Paweł Ślęga

Nasza drużyna przed sezonem 2021 po raz pierwszy skorzystała z usług trenera przygotowania fizycznego. Jest nim Paweł Ślęga, na co dzień trener w siłowni naszego partnera As Box Bydgoszcz. Dziś postanowiliśmy wykorzystać przerwę miedzy meczami i porozmawiać o jednym z najważniejszych aspektów w futbolu - przygotowaniu fizycznym.

Kim jest Paweł Ślęga? Skąd u niego zamiłowanie do sportu?

Aktywność fizyczna i sport były mi bardzo bliskie już od dziecka. Zaszczepił je we mnie mój tata, Leszek Ślęga, od którego już od najmłodszych lat mogłem uczyć się fachu trenerskiego. Jak każdy nastolatek próbowałem wielu sportów, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, karate, ale to CrossFit ostatecznie stał się moją główną dyscypliną, w której zdobywam doświadczenie trenerskie i rywalizuję na arenie krajowej oraz międzynarodowej do dziś. W 2016 odbyłem kurs pierwszego stopnia, co umożliwiło mi odbycie praktyk trenerskich, a z czasem również prowadzenie zajęć grupowych i indywidualnych w klubie As Box w Bydgoszczy. Setki godzin spędzone na boisku i sali do ćwiczeń oraz poszerzaniu swojej wiedzy z zakresu przygotowania motorycznego zawodników wielu dyscyplin, pomogły mi w uzyskaniu tytułu certyfikowanego trenera CrossFit drugiego stopnia (2018). Połączenie wiedzy zdobytej podczas 10 lat treningu wraz z licznymi szkoleniami, pozwoliło mi wypracować metody treningowe, które w tym roku realizujemy wspólnie z Bydgoszcz Archers.


Praca z drużyną futbolu amerykańskiego to szansa czy wyzwanie?

Moim zdaniem, jedno nie wyklucza drugiego. Z jednej strony, współpraca z drużyną Archers to dla mnie wyzwanie, ponieważ jestem częścią projektu, który polega na zbudowaniu drużyny walczącej o najwyższe cele, a przygotowanie fizyczne i kondycyjne zawodników miało stanowić kolejny krok i element dający przewagę w najtrudniejszych momentach sezonu. Z drugiej strony, jest to również dla mnie ogromna szansa do nauki, ponieważ poprzez współpracę ze sztabem trenerskim, którego doświadczenie i wiedza na temat futbolu są ogromne, mam możliwość poznawania potrzeb zawodników i drużyny na najwyższym poziomie.


Na co zwracać szczególną uwagę podczas przygotowań drużyny?

Po pierwsze, przy układaniu planu treningowego na sezon należy kierować się tym, że futbol amerykański to bardzo fizyczny, kontaktowy sport, dlatego podczas przygotowań skupiliśmy się na trzech aspektach: siła absolutna, moc oraz zapobieganie kontuzjom. Mimo tego, że zawodnicy spędzają większość czasu na uprawianiu swojej dyscypliny, to siła i moc pomagają poprawić możliwości fizycznej w sytuacjach meczowych. Po drugie, bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie poszczególnych faz treningowych w cyklu rocznym. Sezon trwa od kwietnia do lipca, ale nasze przygotowania zaczęły się już na początku roku z uwzględnieniem zaplanowanych, systematycznych zmian w częstotliwości i objętości.


Jak bardzo trening indywidualny różni się od prowadzenia całej drużyny?

Na co dzień, pracując jako trener w klubie sportowym As Box, prowadzę zajęcia grupowe lub indywidualne. W treningu personalnym, bardzo ważne jest indywidualne podejście do klienta i dostosowanie treningu do jego potrzeb. Trening grupowy to przede wszystkim dyscyplina, dbanie o technikę oraz poprawność wykonywania zaplanowanego treningu. Prowadzenie treningów dla całej drużyny to jeszcze trudniejsze zadanie. Najważniejsze to utrzymanie dyscypliny podczas zajęć oraz odpowiednia koordynacja poszczególnych bloków treningowych. Proszę wyobrazić sobie grupę 50 silnych mężczyzn, którzy musieli nie raz wykonywać bardzo nieprzyjemne zadania kondycyjne. Z perspektywy czasu stwierdzam, że to było bardzo ryzykowne :)

Dodatkowo, w futbolu amerykańskim, w odróżnieniu od innych dyscyplin, potrzeby zawodników na poszczególnych pozycjach są różne. Inaczej powinien trenować zawodnik np. na pozycji offensive guarda, centra czy wide receivera.


Jak wyglądały przygotowania Archers do sezonu 2021?

Plan treningowy był podzielony na dwie współgrające ze sobą części: plan realizowany na siłowni oraz wspólne treningi motoryczne i kondycyjne na boisku. Klub Bydgoszcz Archers dysponuje w pełni wyposażoną siłownią, z której zawodnicy mogli korzystać w każdej wolnej chwili.


Treningi na boisku rozpoczęliśmy na początku roku, w związku z czym dodatkowym utrudnieniem były warunki atmosferyczne. Nie było to jednak przeszkodą dla zawodników, ponieważ udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane zadania, bez względu na to, czy na zewnątrz było -20 czy +20 stopni :)


Bardzo dużo czasu poświęciliśmy na pracy nad stabilizacją, budowaniem mięśni głębokich oraz poprawie zakresów ruchu, ponieważ to stanowiło podstawę egzekwowania głównych założeń przedsezonowych, czyli zapobieganie kontuzjom. Pozytywny odzew wywoływały również liczne "zabawy biegowe", które pozwalały zbudować silną relację między trenerem, a drużyną :)


Czy w Twoich oczach zawodnicy zanotowali progres ? Czy ktoś szczególnie zwrócił Twoją uwagę?

Testy siłowe wykonywane na początku i na końcu przygotowań oraz cykliczne zadania wykonywane podczas treningów motorycznych na boisku pokazały, że mamy do czynienia z grupą profesjonalistów, którzy bardzo poważnie traktują okres przedsezonowy. Udało nam się wypracować schematy treningowe oraz zwyczaje, które długofalowo wpłyną na rozwój oraz ułatwią eliminowanie słabości każdego z zawodników. Mamy jasno wyznaczony cel, czyli walka o najwyższe lokaty w tym sezonie, dlatego musimy dbać nawet na najmniejsze detale.

Szczególnie moją uwagę zwróciło to, jak bardzo zmieniła się świadomość drużyny w kontekście dbania o własne ciało. Zawodnicy respektują takie aspekty jak rozciąganie, odpowiednie odżywianie, regeneracja potreningowa czy często pomijany deload, czyli okres o zmniejszonej intensywności. Pozwala to na adaptację i regenerację układu nerwowo-mięśniowego oraz szybszy powrót do pełni energii, co jest niezwykle ważne przy tak długim i ciężkim okresie przygotowawczym.

Na indywidualną pochwałę zasługuje linia defensywna oraz ofensywna. Z doniesień boiskowych wynika, że zawodnicy nie chcą rozpoczynać treningów i meczów bez wcześniejszych zajęć z jogi i pilatesu! W zdrowym ciele, zdrowy duch.. czy jakoś tak :)


Czy przygotowanie zespołu do sezonu zakończyło się wraz z pierwszym gwizdkiem? Czy to praca długofalowa, której efekty jeszcze zobaczymy?

Główne zadania siłowe i kondycyjne w naszym planie treningowym zostały zrealizowane przed sezonem, jednak "pierwszy gwizdek" nie oznacza zakończenia pracy z drużyną. Najtrudniejsze dopiero przed nami, czyli łączenie realizacji kolejnych etapów przygotowań z trudnym kalendarzem meczowym. Razem ze sztabem trenerskim Archers zaplanowaliśmy okres przygotowawczy tak, żeby drużyna była gotowa do walki do ostatniego gwizdka w każdym meczu oraz w całym sezonie.


Dziękujemy :)


490 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon